Naslovna »Arhiva novosti

« 1 2 ... 21 22 23 24 25 26 27 »

15.02,2016 godine učenici VI, VII, VIII i IX razreda su pohodili Zenicu. Planirani program je bio bogat i sastojao se od obilaska nekoliko znamenitosti grada i odlaska u Bosansko narodno pozorište Zenica. Po dolasku u Zenicu, učenici su posjetili spomenik Kameni spavač, gdje su se ukratko upoznali sa historijatom ovog spomen obilježja. Nakon toga su se upoznali i sa historijatom Sultan Ahmedove džamije, medrese i Hadži Mazića kuće. U nastavku obilaska grada kratko smo zastali kod gradske sinagoge. Učenici su dobili osnovne informacije o ovom sakralnom objektu.

Šetnja se nastavila ulicama grada. Sljedeće odredište je bilo Bilino polje. I ono koje je važno za srednjovjekovnu historiju Bosne i Hercegovine, ali i ono koje piše stranice savremene bh historije. Prije ulaska na stadion, učenicima je održan kraći historijski čas u kojem su upoznati sa značajem Bilinog polja i Bilinopoljske abjuracije, dokumenta koji ne samo da pokazuje mudrost bosanskog bana Kulina, već i potvrđuje tradiciju državnosti Bosne i Hercegovine. Naime, poznato je da je abjuracija potpisana davne 1203. godine. Nakon hitorijskog časa, učenici i nastavnici su ušli na stadion Bilino polje - Zmajevo gnijezdo, mjesto na kojem fudbalaska/nogometna reprezentacija BiH vodi bespoštedne sportske okršaje i, naravno, piše historiju Bosne i Hercegovine.

Po završetku posjete stadionu, učenici i nastavnici OŠ "Đulistan" su se zaputili prema Bosanskom narodnom pozorištu Zenica gdje ih je na maloj sceni Žarko Mijatović čekala predstava Pingvin. Uživali smo u izvedbi glumaca BNP Zenica. Uslijedio je zatim odlazak na podne namaz u Kočevsku džamiju, te na kraju neizostavni dio posjete Zenici - tržni centar. Učenici, ali i nastavnici  su iskoristili priliku i obavili nabavku različitih vrsta roba.

Category: Posjete i izleti | Views: 333 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

Na poziv Medžlisa islamske zajednice Breza 01.02.2016. godine, prvi dan drugog polugodišta učenici OŠ "Đulistan", zajedno sa učenicima Perzijsko-bosanskog koledža učestvovali su protestnoj šetnji ulicama Breze.
Naime, povodom odluke Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine o zabrani upotrebe hidžaba (mahrame) u sudskim instituvcijama Bosne i Hercegovine, a povodom Dana hidžaba MIZ Breza je organizirao ovu protestnu šetnju.
U šetnji su učestvovali svi učenici VIII i IX razreda, kao i učenice Škole koje stalno nose mahramu. Nakon obavljenog podne namaza u gradskoj džamiji u Brezi i obraćanja imama džamije, kao i prof. Džafera Zareana, osnivača Kampusa PBK, povorka se uputila ulicama Breze. Šetnja se odvijala od centra do srednje škole "Mehmedalija Mak Dizdar" nakon čega smo u povratku prošli pored gradskog hotela i zgrade općine, te kroz zanatski centar.

Category: Dešavanja u školi | Views: 252 | Added by: osdulistan | Date:

Nakon mjesec dana raspusta počelo je i drugo polugodište školske 2015/16. godine. Učenici su odmorni, nastavnici isto tako. Svi smo spremni za nove uspjehe, kako na odgojnom, tako i na obrazovnom planu. Naravno, da bi bili što spremniji za nastavu učitelji moraju popiti redovnu jutarnju kahvu.

Category: Dešavanja u školi | Views: 266 | Added by: osdulistan | Date:

Od 27. do 29. maja 2011. godine održana je 50. jubilarna smotra naučno-tehničkog stvaralaštva mladih BiH u Velikoj Kladuši. Naša škola učestvovala je u sedam disciplina. Osvojili smo Zlatni točak tehnike (1. mjesto) u disciplini Zmajevi - takmičarski fabrički model.
Autor takmičar: Džafer Korać
Mentor: mr. Aida Hamidović

Category: Takmičenja | Views: 492 | Added by: djulistan | Date:

Učenici OŠ "Đulistan" sa svojim nastanicima su posjetili ZOO vrt u Sarajevu gdje su proveli prelijepe trenutke u razgledanju raznovrsnih životinja, kao i u igri koju su jedva čekali.

Category: Posjete i izleti | Views: 555 | Added by: djulistan | Date: