Naslovna »Arhiva novosti

« 1 2 ... 25 26 27 28 29 30 31 »

1. mart - Dan nezavisnosti je, kao i drugi važni praznici, povod da naša Škola zasja u punom sjaju. Vrijedni učenici i nastavnici Škole su se, kao i uvijek, potrudili da Škola izgleda što ljepše. Posebno priznanje ide učenicima i nastavnicima razredne nastave koji su uredili ne samo svoje učionice, nego i školske hodnike.
Ambijent škole je najbolje opisati riječima: "Plavo-žuti, žuto-plavi nek' se pjeva, nek' se slavi."

Category: Projekti | Views: 299 | Added by: osdulistan | Date:

Saradnja OŠ "Đulistan" i njenih učenika i roditelja se opet pokazala na djelu. Naime, učenice IIIa razreda su iz predmeta moja okolina obrađivale nastavnu jedinicu o biljkama. A učenica IIIa je i Aščalić Nejra. Porodica Aščelić se već dugi niz godina bavi uzgojem cvijeća. I eto zgode za lijepe pohode.
Roditelji naših učenika su pozvali sve učenice IIIa u posjetu. U četvrtak 24.02.2016. je ova posjeta i realizirana. U posjeti su bili i učenici VIa s obzirom da je Nejrin brat Amir učenik ovog odjeljenja. Staklenici sa prekrasnim cvijećem su nas očarali. Nakon što su učenici i nastavnici završili obilazak plastenika, roditelji Aščelić su pozvali sve učenike da se pridruže Nejri i Amiru u njihovom domu, te su ih počastili slatkišima, sokom i voćem. Kako se i vidi na slikama, vrijeme provedeno u druženju sa Amirom i Nejrom je bilo lijepo.
Posjetu smo završili u 12:45 kada smo krenuli put Škole. Po dolasku u Školu oba odjeljenja su nastavila sa redovnim aktivnostima.

Category: Posjete i izleti | Views: 375 | Added by: osdulistan | Date:

U ponedjeljak 22.02.2016. godine održana je svečana sjednica nastavničkog vijeća na kojoj je novi direktor prof. Senad Hršumović zvanično preuzeo funkciju direktora OŠ "Đulistan". Sjednicu je otvorio dosadašnji direktor Fuad Dedić. U kratkom obraćanju direktor Fuad se zahvalio svim kolegama na podršci i saradnji. Nakon toga vijeću se obratilo i nekoliko profesora, te su potom  prof. Fuadu uručeni vrijedni pokloni u znak priznanja za rad tokom njegovog mandatnog perioda. Vođenje sjednicom je u nastavku preuzeo direktor Senad Hršumović. U kratkom obraćanju direktor Senad je zamolio nastavnike za pomoć i saradnju s ciljem nastavka uspješnog djelovanja OŠ "Đulistan".

Category: Dešavanja u školi | Views: 341 | Added by: osdulistan | Date:

15.02,2016 godine učenici VI, VII, VIII i IX razreda su pohodili Zenicu. Planirani program je bio bogat i sastojao se od obilaska nekoliko znamenitosti grada i odlaska u Bosansko narodno pozorište Zenica. Po dolasku u Zenicu, učenici su posjetili spomenik Kameni spavač, gdje su se ukratko upoznali sa historijatom ovog spomen obilježja. Nakon toga su se upoznali i sa historijatom Sultan Ahmedove džamije, medrese i Hadži Mazića kuće. U nastavku obilaska grada kratko smo zastali kod gradske sinagoge. Učenici su dobili osnovne informacije o ovom sakralnom objektu.

Šetnja se nastavila ulicama grada. Sljedeće odredište je bilo Bilino polje. I ono koje je važno za srednjovjekovnu historiju Bosne i Hercegovine, ali i ono koje piše stranice savremene bh historije. Prije ulaska na stadion, učenicima je održan kraći historijski čas u kojem su upoznati sa značajem Bilinog polja i Bilinopoljske abjuracije, dokumenta koji ne samo da pokazuje mudrost bosanskog bana Kulina, već i potvrđuje tradiciju državnosti Bosne i Hercegovine. Naime, poznato je da je abjuracija potpisana davne 1203. godine. Nakon hitorijskog časa, učenici i nastavnici su ušli na stadion Bilino polje - Zmajevo gnijezdo, mjesto na kojem fudbalaska/nogometna reprezentacija BiH vodi bespoštedne sportske okršaje i, naravno, piše historiju Bosne i Hercegovine.

Po završetku posjete stadionu, učenici i nastavnici OŠ "Đulistan" su se zaputili prema Bosanskom narodnom pozorištu Zenica gdje ih je na maloj sceni Žarko Mijatović čekala predstava Pingvin. Uživali smo u izvedbi glumaca BNP Zenica. Uslijedio je zatim odlazak na podne namaz u Kočevsku džamiju, te na kraju neizostavni dio posjete Zenici - tržni centar. Učenici, ali i nastavnici  su iskoristili priliku i obavili nabavku različitih vrsta roba.

Category: Posjete i izleti | Views: 491 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

Na poziv Medžlisa islamske zajednice Breza 01.02.2016. godine, prvi dan drugog polugodišta učenici OŠ "Đulistan", zajedno sa učenicima Perzijsko-bosanskog koledža učestvovali su protestnoj šetnji ulicama Breze.
Naime, povodom odluke Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine o zabrani upotrebe hidžaba (mahrame) u sudskim instituvcijama Bosne i Hercegovine, a povodom Dana hidžaba MIZ Breza je organizirao ovu protestnu šetnju.
U šetnji su učestvovali svi učenici VIII i IX razreda, kao i učenice Škole koje stalno nose mahramu. Nakon obavljenog podne namaza u gradskoj džamiji u Brezi i obraćanja imama džamije, kao i prof. Džafera Zareana, osnivača Kampusa PBK, povorka se uputila ulicama Breze. Šetnja se odvijala od centra do srednje škole "Mehmedalija Mak Dizdar" nakon čega smo u povratku prošli pored gradskog hotela i zgrade općine, te kroz zanatski centar.

Category: Dešavanja u školi | Views: 382 | Added by: osdulistan | Date: