« 1 2 ... 28 29 30 31 32 »

Tokom današnjeg dana obilježen je dan planete Zemlje. Dan planeta Zemlje (Earth Day) obilježava se 22. aprila - travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta.
Na konferenciji UNESCO-a 1969. godine John McConnell prvi je put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje i iste je godine dizajnirana Zastava Zemlje, a sam je naziv "Earth day" prvi put upotrijebio 21. ožujka gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto 1969. g., u proglasu kojim je odlučeno da se u gradu i na područja San Francisca proslavi kao Dan planeta Zemlje.
U BiH se Dan planete Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.
Dan planete Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tokom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.
Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština Ujedi­njenih naroda 22. april proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Category: Dešavanja u školi | Views: 602 | Added by: djulistan | Date:

Takmičenje iz geografije
Kantonalno takmičenje iz geografije održano je 18.4.2011 godine u Sarajevu. Učenici naše Škole su postigli sjajan rezultat. Okitili smo se titulom kantonalnog prvaka iz geografije.
Plasman:
1. mjesto - Lejla Pašić
6. mjesto - Adnan Omerović

Category: Takmičenja | Views: 1191 | Added by: djulistan | Date:

Polovinom mjeseca aprila (15. i 16. aprila 2011.), održana je 50. jubilarna smotra naučno-tehničkog stvaralaštva mladih kantona Sarajevo u OŠ "Meša Selimović".

Na pomenutoj smotri učenici Škole su postigli sljedeće rezultate:

Oblast elektrotehnika - II mjesto - Ibrahim Mustafić
Oblast fotografija - IV mjesto - Emina Pejmanović
Oblast visokogradnja - V mjesto - Džafer Korać
Oblast revitalizacija - IV mjesto - Adnan Zazan

U revijalnom - sportskom dijelu programa učestvovala su tri učenika:
Disciplina zmaj - Džafer Korać
Disciplina balon - Alija Zaimović
Disciplina jedrilica - Namik Mlivić

Učenici OŠ "Đulistan" su se plasirali na državnu smotru koja će se održati 27. i 28. maja u Velikoj Kladuši.

Category: Takmičenja | Views: 853 | Added by: djulistan | Date:

16. Svjetsko bijenale dječijih likovnih radova koje je održano u Kanagawai (Japan) iznjedrilo je četiri nagrađena rada učenika OŠ "Đulistan" iz Lješeva. Od ukupno 23.266 radova među 50 nagrađenih nalaze se i radovi učenika:

- Alima Zarean
- Hamza Fišek
- Husein Šabanović
- Memnun Omanović

Category: Takmičenja | Views: 647 | Added by: djulistan | Date:

08. i 09.04.2011. u petak i subotu je održano takmičenje iz predmeta tehnička kultura.
Takmičari OŠ "Đulistan", predvođeni profesoricom mr. Aidom Hamidović, su zasjali punim sjajem i okitili se najboljim plasmanom.

U generalnom poretku ekipa OŠ "Đulistan" je osvojila prvo mjesto.

Category: Takmičenja | Views: 622 | Added by: djulistan | Date: