Naslovna »Projekti

1 2 3 »

Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine je nacionalni praznik koji se obilježava 1.marta svake godine, a kojim se proslavlja nezavisnost Bosne i Hercegovine od Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Održan je 29. februara i 1. marta, a označavao je opredjeljivanje građana ka budućnosti zemlje, ali ujedno je bio i uvod u krvavi rat. Punoljetni građani Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasali su o nezavisnosti Bosne i Hercegovine na referendumu na kojem je jedino pitanje bilo: Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive? Referendumu je pristupilo ukupno 2.073.568 glasača što je predstavljalo izlaznost od 63,6%. Od ukupno izašlih na glasanje njih 99,7 je glasalo za nezavisnost, a 0,3% protiv te odluke. Rezultati referenduma su prihvaćeni 6. marta iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine.

Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao i svake godine, učenici Osnovne škole "Đulistan" su defileom obilježili nezavisnost naše Bosne i Hercegovine.

Više slika na http://djulistan.edu.ba/photo/projekti/dan_nezavisnosti_2017/34

Category: Projekti | Views: 312 | Added by: osdulistan | Date:

U četvrtak 31.03.2016. za vrijem održavanja završne svečanosti za učenice i profesorice Kampusa PBK učenici Kampusa su imali na rasporedu sportske aktivnosti. Kao što se i moglo očekivati, organizirani su fudbalski turniri po uzrastima, od onih najmlađih do najstarijih. Glavni teren je bio rezerviran za najstarije, dok su učenici nižih razreda igrali na "pomoćnim" terenima. Iako to, možda, nije potrebno spominjati, borilo se za svaku loptu, za svaki aut, korner...

Category: Projekti | Views: 293 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

U četvrtak 31.03.2016. je održana završna svečanost povodom Dana majki i kao kruna Sedmice h. Fatime. Svečanost je počela u 14:00 sati. U prvom dijelu održana je priredba, dok je drugi dio bio namijenjen za svečanu zakusku. U priredbi su svoje tačke imali i Behar i Dulistan i Koledž. Tačnije rečeno, učenice svih institucija Kampusa.
Priredba je otvorena učenjem Kur'ana, nakon čega je uslijedila tačka recitatorske sekcije. Uslijedio je nastup beharaca, te ilahija u izvedbi hora Dulistana i Koledža. Svoj nastup su imali i članovi recitatorske sekcije PBK.
Priredba je završena uručenjem prigodnih poklona učenicama i profesoricama Dulistana i Koledža koje nose hidžab.
Svečanu zakusku je obilježio bogat švedski sto. Svim učenicama i profesoricama Kampusa čestitamo Dan majki i dan rođenja h. Fatime.

Category: Projekti | Views: 246 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

U srijedu 30.03.2016. školski mesdžid je ponovo bio centar zbivanja povodom Sedmice rođenja h. Fatime. Nakon ručka, sa početkom u 14:00 održano je predstavljanje računarskih prezentacija koje su radile učenice Škole. Naime, u okviru Sedmice h. Fatime za učenice od 5. do 9. razreda je bio objavljen konkurs za izradu prezentacija o h. Fatimi. Na objavljeni konkurs je stiglo 12 radova. Predstavljanju učeničkih radova su prisustvovale sve učenice navedenih razreda, kao i jedan dio profesorica.
U prijatnom ambijentu učenice i profesorice su imale priliku vidjeti zanimljive i kreativne radove učenica. Stručna komisija koju su činile profesorice naše Škole ocijenila je pristigle radove i odabrala najbolje. Proglašenje najboljih radova će se desiti na glavnoj svečanosti koja će se održati u četvrtak u sportskoj sali Kampusa PBK.

Category: Projekti | Views: 257 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

Ponedjeljak 28.03.2016. je obilježila revija hidžaba. U okviru Sedmice h. Fatime školski mesdžid je bio domaćine velikom broju učenica Škole koje su se prijavile za učešće na ovogodišnjoj reviji hidžaba. Nakon obavljenog podne namaza, učenice su obavile posljednje pripreme. Za to vrijeme prof. Ena je pripremila mesdžid, uredila je prostor kojim su učenice defilirale. Revija je bila propraćena prigodnim ilahijama i instrumentalnim izvedbama čineći ambijent revije ugodnijim. Otvorile su je učenice VIA odjeljenja.
Na samoj reviji smo imali priliku vidjeti različite kreacije, kao i razigran kolorit boja. Zanimljivost revije je bila i činjenica da su kreacije bile iz različitih tradicijskih miljea. Vidjeli smo karakteristične detalje turske, palestinske, arapske, iranske, a naravno i bosanske nošnje.
Reviju je obilježila i činjenica da je bio priličan broj odjeljenja čije su skoro sve učenice učestvovale na reviji. Pored koordinatorica prof. Šejle i Ulfete, reviji je prisustvovao i veliki broj profesorica koje su svojim prisustvom davale podršku učenicama.
Revija je završila proglašenjem najboljih.

Category: Projekti | Views: 259 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

1-5 6-10 11-11