Naslovna »Posjete i izleti

« 1 2

15.02,2016 godine učenici VI, VII, VIII i IX razreda su pohodili Zenicu. Planirani program je bio bogat i sastojao se od obilaska nekoliko znamenitosti grada i odlaska u Bosansko narodno pozorište Zenica. Po dolasku u Zenicu, učenici su posjetili spomenik Kameni spavač, gdje su se ukratko upoznali sa historijatom ovog spomen obilježja. Nakon toga su se upoznali i sa historijatom Sultan Ahmedove džamije, medrese i Hadži Mazića kuće. U nastavku obilaska grada kratko smo zastali kod gradske sinagoge. Učenici su dobili osnovne informacije o ovom sakralnom objektu.

Šetnja se nastavila ulicama grada. Sljedeće odredište je bilo Bilino polje. I ono koje je važno za srednjovjekovnu historiju Bosne i Hercegovine, ali i ono koje piše stranice savremene bh historije. Prije ulaska na stadion, učenicima je održan kraći historijski čas u kojem su upoznati sa značajem Bilinog polja i Bilinopoljske abjuracije, dokumenta koji ne samo da pokazuje mudrost bosanskog bana Kulina, već i potvrđuje tradiciju državnosti Bosne i Hercegovine. Naime, poznato je da je abjuracija potpisana davne 1203. godine. Nakon hitorijskog časa, učenici i nastavnici su ušli na stadion Bilino polje - Zmajevo gnijezdo, mjesto na kojem fudbalaska/nogometna reprezentacija BiH vodi bespoštedne sportske okršaje i, naravno, piše historiju Bosne i Hercegovine.

Po završetku posjete stadionu, učenici i nastavnici OŠ "Đulistan" su se zaputili prema Bosanskom narodnom pozorištu Zenica gdje ih je na maloj sceni Žarko Mijatović čekala predstava Pingvin. Uživali smo u izvedbi glumaca BNP Zenica. Uslijedio je zatim odlazak na podne namaz u Kočevsku džamiju, te na kraju neizostavni dio posjete Zenici - tržni centar. Učenici, ali i nastavnici  su iskoristili priliku i obavili nabavku različitih vrsta roba.

Category: Posjete i izleti | Views: 333 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)

Učenici OŠ "Đulistan" sa svojim nastanicima su posjetili ZOO vrt u Sarajevu gdje su proveli prelijepe trenutke u razgledanju raznovrsnih životinja, kao i u igri koju su jedva čekali.

Category: Posjete i izleti | Views: 555 | Added by: djulistan | Date:

1-5 6-7