U našoj školi je obilježen Dan maternjeg jezika.

Naš jezik je naše blago. Sretno, radno i uspješno vam bilo i ovog Dana maternjeg jezika.

Fra Antun Knežević (1870, Bosanski prijatelj) "Mi se ponosimo time, da je upravo naš jezik, a iz naše otadžbine uzet za osnovu književnog jezika naših komšija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadžić, Daničić, pa Ljudevit Gaj prenijeli su naš lijepi jezik u književnost obaju rečenih naroda, te ga prozvaše kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava dičiti se, što se našim jezikom služe danas u književnosti naši prijatelji Jovo i Ivo, a to će nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zašto naziv, što su ga oni našem jeziku po svojoj volji, a bez našeg pitanja dali, sada nama po što po to hoće da nametnu, pa nam čak brane, da mi u našoj vlastitoj kući svoj jezik označujemo imenom našeg naroda. To je slično, kad bi našem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio"

Attachments: Slika 1 · Slika 2 · Slika 3 · Slika 4 · Slika 5 · Slika 6 · Slika 7 · Slika 8
Category: Dešavanja u školi | Views: 7 | Added by: osdulistan | Rating: 0.0/0
Name *: